Calendar of Events

City Council Committee of the Whole

Description

CITY COUNCIL

Committee of the Whole

Monday, January 31, 2022

5:00 pm

Virtual Meeting

Agenda

DOWNLOAD PDF HERE

 

The City Council Committee of the Whole meetings are filmed and can be viewed LIVE while the meeting is taking place via the attached Zoom link and dial-in phone number, on Facebook and on BCTV MAC Channel 99 or at your convenience at https://www.readingpa.gov/content/city-council-videoDue to COVID-19, the public is prohibited from physically attending the meeting. 

 

Join from a PC, Mac, iPad, iPhone or Android device:

Please click this URL to join. https://readingpa.zoom.us/j/84178675266?pwd=c1cyWmlBcUUrQU1tRzVEcXdCd3JqZz09

Passcode: 710217

Or One tap mobile:

+13017158592,,84178675266#,,,,*710217# US (Washington DC)

+13126266799,,84178675266#,,,,*710217# US (Chicago)

Or join by phone:

Dial(for higher quality, dial a number based on your current location):

US: +1 301 715 8592  or +1 312 626 6799  or +1 646 558 8656  or +1 253 215 8782  or +1 346 248 7799  or +1 720 707 2699  or 877 853 5257 (Toll Free) or 888 475 4499 (Toll Free)

Webinar ID: 841 7867 5266

Passcode: 710217

I.         Appointment of Council members to Boards See list @ Pg 2 below             30 mins

 

II.        Appointment of Nominations & Appointments Council Committee         10 mins

 

III.      Committee of the Whole

  • 1st Monday – Public Safety & Administrative Committee (Finance & HR)
  • 3rd Monday – Public Works & Community and Economic Development

                        See Topic Schedule on Pg 4 & Committee Reports starting on Pg 6 below

IV.      Council Staff Evaluations

 

V.        Meeting Protocol  See Pg 8 below

 

 

Appointment to Boards – current appointments

 

1. Environmental Advisory Council (EAC) voting member – Marcia Goodman-Hinnershitz - (Sihelnik alternate)

2. Diversity Board voting member – Melissa Ventura – Johanny Cepeda-Freytiz alternate

3. Local Redevelopment Authority (LRA) voting member – Sihelnik, Jeff Waltman, Marmarou

4. Blighted Property Review Committee (BPRC) voting member – Johanny Cepeda-Freytiz - (Sihelnik alternate)

5. RATS (Reading Area Transportation Study) voting member – Donna Reed – Jeff Waltman alternate

6. Mt. Penn Preserve Partnership (MP3) – voting member – Marcia Goodman-Hinnershitz

7. Rec Commission – (voting member) Marcia Goodman-Hinnershitz, Melissa Ventura - (Marmarou alternate)

8. Audit Committee – Finance Chair voting member

9.  Capital Planning Committee - Finance Chair voting member

10. Revenue Committee – Finance Chair voting member

11. BCAP (Berks Community Action Program) – voting member Jeff Waltman – Donna Reed and (Sihelnik alternate)

12. Downtown P3 Member voting member + 2 non-voting liaisons – Jeff Waltman – Johanny Cepeda-Freytiz and (Sihelnik alternate)

13.  BCCJAB (Berks County Community Judicial Action Board) – non-voting liaison – Donna Reed – Melissa Ventura and Jeff Waltman alternates  

14.  School District Work Group - voting member (no more than 3) – currently inactive Marcia Goodman-Hinnershitz, (Marmarou) – Johanny Cepeda-Freytiz alternate

17.  Stadium Commission non-voting liaison (Marmarou)

18.  Shade Tree Commission – non-voting liaison – Donna Reed

19. Human Relations Commission – non-voting liaison – Johanny Cepeda-Freytiz

20. Planning Commission – non-voting liaison – Donna Reed – Johanny Cepeda-Freytiz alternate

21. BCTV – non-voting liaison Donna Reed - (Sihelnik alternate)

22. Conversion Therapy Board – voting member – Donna Reed – Johanny Cepeda-Freytiz alternate

23. OPEB – voting member – Jeff Waltman

24. Youth Commission – non-voting liaison (Sihelnik), Melissa Ventura, Johanny Cepeda-Freytiz